Tiny Star

4 Nisan 2015 Cumartesi

PIANIST


Pianist (Piyanist)
Tarihi savaş filmi olup en sevdiğim film türlerindendir.
Başrolünde Adrien Brody var. (Ama oyunculuğu o kadar etkiliydi ki izlediğim ilk filmi olmasına rağmen adama hayran oldum)
Film aslında gerçekten yaşanmış bir olayı daha doğrusu bir hayatı anlatıyor. Senaryo da zaten otobiyografiden uyarlanmış.
Film; 2. Dünya Savaşı ve Polonyalı Yahudi piyanist Szpilman' ı anlatıyor.
Szpilman Polonya' daki en iyi piyanisttir. İyi bir hayatı vardır. Ama ne zaman ki savaş başlar ve Almanlar Polonyalıları yener işte o zaman her şey değişir. Almanlar piyanistin her şeyini tek tek alırlar. Hatta neredeyse yaşamını da. Ama o kurtulur ve bu hiç de kolay olmaz. Hikaye piyanistin kurtulmasını ve yaşadıkların anlatıyor.
Piyanist için piyano bir tutku. Onun için ekmek gibi su gibi. Ama öyle olmadığını hayatta kalmaya çalıştığı yıllarda öğreniyor. Çünkü ekmeksiz susuz kalamıyor ama yıllarca piyanosuz kalıyor. Bu yüzden bedeni yaşıyor ama onca şeyden sonra ruhu için aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Bilemiyorum. Çoğu zaman kendiyle savaşıyor aslında. Saklanmayıp savaşsam mı? Yoksa burada oturmaya devam mı etmeliyim? Piyano görüyor, çalarsa yakalanır çalmazsa da olmaz. Yine kendiyle savaşıyor. O sahne harikaydı. Adama nasıl üzülmüştüm.
Hüzünlü ve sürükleyici bir film. En iyi tarihi filmlerden biri.Bütününe gelince de harika bir film.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder